chleb z garnka
chleb domowa piekarnia drożdże pieczywo w kuchni

PRZEPIS NA CHLEB Z NACZYNIA

To jeden z najczęściej pieczonych w Chacie chlebów. Jest bardzo prosty, na drożdżach. Ma przyjemnie chrupiącą skórką i mięciutkie wnętrze. Ciasto musi mieć czas na wyrośnięcie i tego się nie przeskoczy ale poza tym to kilkanaście minut prac ręcznych. A jak kiciuś pomoże to ręce pobrudzimy dopiero formując bochenek 🙂 A jaki efekt !
przepis na chleb
przepis na chleb
Zapach chleba po Chacie roznosi się dzięki pomysłowi Joanny z bloga Grunt To Przepis .
Poniższy przepis na chleb zawiera mąkę pszenną ale robiłam również z mąki  pszennej mieszanej 1:1 z żytnią. 

PRZEPIS NA CHLEB Z NACZYNIA 

składniki na chleb pieczony w naczyniu
25 g świeżych drożdży lub 7g instatnt
1 łyżeczka cukru
2 szklanki ciepłej wody (nie gorącej)
750 g mąki 
2 łyżeczki soli
2 łyżki oliwy

Rozkruszone drożdże zasypuję cukrem, zalewam 1 szklanką cieplej wody. Dodaję 2 łyżki mąki, mieszam i odstawiam  w cieple miejsce na 10-15 minut.
W przypadku drożdży instant pomijamy ten krok, drożdże mieszamy z wodą i cukrem.
Mąkę mieszam z solą, dodaję zaczyn, drugą szklankę cieplej wody, oliwę i wyrabiam ciasto. Przykrywam folią i odstawiam na noc do lodówki. Ciasto sporo zwiększa objętość, miska musi być spora.

Kolejnego dnia rano – na oprószony mąką blat wykładam ciasto, wyrabiam kilka razy a jeżeli bardzo się klei podsypuję delikatnie mąką. Formuję chleb, przykrywam ściereczka i zostawiam na 30 minut. 

przepis na chleb
jak upiec chleb
Do piekarnika wstawiam naczynie żaroodporne z pokrywką, ustawiam na 220 stopni. Wyciągam naczynie z rozgrzanego piekarnika, zmniejszam temperaturę do 200 stopni. Chleb przekładam do gorącego naczynia, przykrywam i wstawiam do piekarnika na 35 minut. Po tym czasie zdejmuję pokrywkę i dopiekam kolejne 20-25 minut. Upieczony chleb odparowuje na kratce.
Druga opcja, która bardzo dobrze sprawdza się w tygodniu pracy : Wieczorem odmierzam składniki, rano pomiędzy myciem zębów a ubieraniem i ogarnianiem młodego – przygotowuję ciasto. Odstawiam do lodówki a po powrocie do domu piekę i rano mam świeży chlebek.
Smacznego !
przepis na chleb
przepis na chleb
Chleb można upiec bez wstawiania go do lodówki, należy wówczas odstawić go w ciepłe miejsce na 2-3 godziny co jakiś czas odgazować – jednak wystający w ten sposób krócej trzyma świeżość.

proponowane posty

5 Comments

  1. Wspaniały bochen 🙂

  2. Dziękuję, zakochałam się w tym chlebie.

  3. Agnieszka Ś. says:

    Monia, jesteś NIEMOŻLIWA!!!))…dlaczego ja tak późno tę Chatę odkryłam;-) Pzdr

  4. Cieszę się, że w końcu znalazłaś mój mały domek 🙂 Jest sporo do nadrobienia.

  5. emka says:

    Zamieniłam mąkę pszenną na żytnią i chleb wyszedł pyszny. Przepis jest doskonały jeśli chodzi o proporcje. Kolejny bochenek mam zamiar upiec z mąki pszennej 🙂

Comments are closed.