Dynia to mój jesienny przysmak który wykorzystuje gdzie tylko się da. Robię zupy dyniowe, zamiast ziemniaków podaję pieczoną dynię, dodaję ją do sałatek i ciast. Tej jesieni z racji na deficyt czasu wykorzystuje głównie dynię hokkaido której skórka jest jadalna więc nie wymaga obierania.
Jeżeli jeszcze nie piekliście sernika z dynią to naprawdę Was zachęcam do spróbowania. Tu znajdziecie przepis na puree z dyni, przygotujcie więcej przyda się nie tylko do sernika !
przepis na SERNIK DYNIOWY Z MLEKIEM KOKOSOWYM
*forma o średnicy 18cm
masa serowa
600 g twarogu sernikowego – użyłam mielonego z pudełka
600 g twarogu sernikowego – użyłam mielonego z pudełka
1 szklanka puree z dyni hokkaido
4 jajka
1 szklanka mleka kokosowego
1/2 szklanki cukru pudru
2 łyżki mąki ziemniaczanej
chrupiący spód sernika
100 g ciasteczek owsianych
3 łyżki słonego masła orzechowego
1 łyżka wiórków kokosowych – opcjonalnie
1 łyżka wiórków kokosowych – opcjonalnie
1 łyżka ciemnego kakao
polewa czekoladowa na sernik
30 g gorzkiej czekolady
2 łyżki mleka kokosowego
solone nerkowce do ozdoby
Jak zrobić sernik z dynią ?
Spód zazwyczaj robię w malakserze, wrzucam ciasta kruszę kilka chwil. Dodaję masło orzechowe kakao i mieszam chwilę do połączenia. Ale możesz też pokruszyć je w misce używając np gałki do makutry albo tłuczka do mięsa a potem wymieszać łyżką razem z pozostałymi składnikami.
Powstała masą wykładam spód formy i na czas przygotowania masy odstawiam do lodówki.
Żeby sernik był gładki przygotowane puree blenduję chwilę z mlekiem kokosowym. To daje mi gwarancję, że w serniku nie będzie większych kawałków dyni. Twaróg przekładam do misy dodaję mleko z dynią, jajka, cukier i mąkę ziemniaczaną. Mieszam krótko i na wolnych obrotach tak aby masa była jednolita i gładka ale nie miała w sobie za dużo powietrza. Zostawiam go na 10-15 minut aby ewentualne powietrze uleciało z masy, możesz przemieszać delikatnie łyżką żeby mu pomóc. Dzięki temu sernik po upieczeniu jest zwarty, nie rośnie w trakcie pieczenia i nie opada 😉
W czasie gdy spód się chłodzi a masa serowa odpoczywa, nagrzewam piekarnik – 180°C grzanie gór-dół. Masę wylewam na skruchy spód i wstawiam do nagrzanego piekarnika.
Piekę 15 minut w 180°C następnie zmniejszam temperaturę do 120 stopni. W niższej temperaturze piekę ok 1,5 godziny. Upieczony sernik zostawiam do ostudzenia a następnie chowam go na noc do lodówki.
W małym garnuszku zagotowuję wodę, zmniejszam gaz a na parujący garnek ustawiam metalowa miseczkę do której wrzucam pokruszoną czekoladę. Mieszam aż się prawie cała rozpuści, dodaję mleko kokosowe i cześć orzechów. Powstałą polewą dekoruję sernik, orzechy które zostały układam na wierzchu.
Smacznego !
Świetnie wygląda, niesamowite kolory 🙂
Jesień smakuje właśnie dynią i z takimi smakami jest o wiele, wiele przyjemniejsza! 🙂