Bardzo spontaniczne śniadanie, w lodówce oprócz światła było mleko i jaja a w piwnicy mam spory zapas dżemów postanowiłam więc zrobić naleśniki. Wyszło bardzo smacznie, naleśniki biszkoptowe są dobrą alternatywą dla amerykańskich pankejków. Przepis na naleśniki pochodzi z książki „Smaczne potrawy z mąki i kaszy” K. Pyszkowska.
Naleśniki biszkoptowe |
PRZEPIS NA NALEŚNIKI BISZKOPTOWE
składniki na naleśniki – ok 16 sztuk smażonych na patelni 17 cm
250 g mąki
3 jaja
1 szklanka mleka
1 szklanka wody
2 łyżki oleju lub stopionego masła
pół łyżeczki cukru
szczypta soli
Białka oddzielam od żółtek i na czas przygotowania ciasta chowam je do lodówki. Żółtka mieszam z mlekiem dodaję cukier i przesianą mąkę. Mieszając trzepaczką wyrabiam gładkie ciasto i odstawiam na 10 minut.
Naleśniki z truskawkami |
Po tym czasie dodaję ciepłą wodę, olej i jeszcze raz wyrabiam. Bo białek dodaję szczyptę soli i ubijam pianę. Rozgrzewam patelnię a białka mieszam z ciastem (ważne aby połączyć je tuż przed smażeniem). Ciasto wylewam na patelnie i zawsze pierwszą stronę smażę pod przykryciem, naleśniki powinny mieć jasno złoty kolor. Podaję z dżemem truskawkowym ułożone jeden na drugim.
Smacznego !
Takie puchate i smaczne 🙂
nawet z pustej lodówki można wyczarować smaczne cuda 🙂
Piękne i puchate:)
Wyglądają obłędnie 🙂
Lecę do kuchni smażyć naleśniki!
Pozdrawiam serdecznie!
Basia
i takie puchatki mogłabym jeść codziennie 🙂
pyszne chętnie bym zjadła takie śniadanko:)
Idealne weekendowe śniadanie i do tego domowy dżem- żyć nie umierać 🙂
Nic prostszego 🙂
A jaką ma się wtedy satysfakcję 🙂
Puchate bez dodatku sody i proszku do pieczenia jak dla mnie pankejki odchodzą w zapomnienie i królować zaczynają polskie naleśniki biszkoptowe 🙂
Przykro mi ale to nie są prawdziwe staropolskie naleśniki biszkoptowe. Zamiast mleka i wody należy dodać śmietanę 36%. żółtka z cukrem pudrem utrzeć do białego, a białka na pianę. Smażyć na maśle klarowanym.
pozdrawiam
Ale ja nigdzie nie twierdzę, że to są staropolskie naleśniki 🙂 Podałam źródło przepisu z którego korzystałam. Jeśli mogłabyś (mógłbyś) podać dokładne proporcje to chętnie spróbuję tej staropolskiej receptury 🙂
pozdrawiam
Przepyszne! <3 polecam!